Når alt skal gå i sirkler
Få oppdatert kunnskap om forskning på delingsløsninger, og hvordan vi skal lykkes med en radikal omstilling i retning en sirkulær økonomi. Du får også praktiske tips til hvordan din mobiltelefon kan leve lengre.
Om
06.05.2025, 06:30 - 06.05.2025, 08:00
Rebel - Universitetsgaten, inngang Munchs gate 2
Cicero
Medvirkende
- Tom Erik Julsrud, CICERO
- Karen Haugs Langvik, CICERO
- Tron Kallum, direktør for digitalisering i Indre Østfold kommune
- Camilla Gramstad, bærekraftsjef i Elkjøp
- Kjetil Bjørklund fra KS
- Tina Wågønes, daglig leder i Norsk Senter for Sirkulær Økonomi
- Anne Dubrau fra Nydalen fabrikker
- Restarters, Norway
I februar slapp regjeringen nyheten om at det skal etableres et samfunnsoppdrag for sirkulærøkonomi i Norge. Hvordan skal vi sørge for at det ikke bare blir entusiastene som kaster seg på, men at vi får satt de store systemiske hjulene i sving? Er mer deling løsningen, eller må vi redusere forbruket vårt?
I forskningsprosjektene Upscale og eLife har forsker ved CICERO, Tom Erik Julsrud både sett på hva som skal til for å oppskalere delingsløsninger og hvordan vi skal få bukt med det enorme forbruket av elektronikk i Norge. Han vil gi oss innsikt fra forskningen sin.
Du møter også Tron Kallum, direktør for digitalisering i Indre Østfold kommune, som forteller om deres prosjekt på resirkulering og gjenbruk av elektronisk utstyr.
Vi samler også sentrale aktører til samtale om hva som skal til for å lykkes med en radikal omstillingen i retning av en sirkulærøkonomi. Du møter Camilla Gramstad, bærekraftsjef i Elkjøp, Kjetil Bjørklund fra KS, Tina Wågønes, daglig leder i Norsk Senter for Sirkulær Økonomi og Anne Dubrau fra Nydalen fabrikker.
Denne bolken går over i et opplegg for skoleklasser, der du får faglig påfyll fra Karen Haugs Langvik fra CICERO og du kan lære å ta vare på og få reparert mobilen din sammen med Restarters.
Dette arrangementet er en del av CICEROdagen, se fullt program her: CICEROdagen 6. mai 2025
Ansvarlig for arrangementet er astrid.arnslett@cicero.oslo.no
Dagen etter starter Den store Sirkulærkonferansen i Asker. Les mer om denne her